preloader
Embolizasyon Tedavileri

Embolizasyon Tedavileri

Embolizasyon Tedavileri

Embolizasyon nedir? Embolizasyon, damarların kontrollü bir şekilde tıkanması işlemidir. Embolizasyon ile kanayan bir damar veya tümörü besleyen bir damar tıkanabilir; ayrıca ameliyatın zor olduğu veya istenmediği durumlarda da damarların tıkanması veya kapatılması için kullanılabilir. Embolizasyon sıklıkla aorta anevrizmalarının endovasküler tedavisinde yan dalların tıkanması veya küçük anevrizmaların tıkanması amacıyla da kullanılmaktadır. Embolizasyonda, tıkanması istenen damara bir kateter aracılığıyla kimyasal bir madde veya küçük metal sarmal yerleştirilir.

Ne zaman embolizasyon gerekir?

Embolizasyon, çeşitli durumlarda gerekebilir:

  • Beyindeki anevrizmalar
  • Travma
  • Karaciğerdeki kanamalar
  • Üst sindirim sistemi kanamaları
  • Doğum sonrası kanamalar
  • Damar malformasyonları
  • Kanserler
  • Aorta anevrizmalarının endovasküler onarımı için hazırlık
  • Anevrizmalar

İşlem öncesi Embolizasyon yapılması planlanan hastalarda öncelikle bazı testler yapılmalıdır. Bu testler, hastanın işlem için uygun olup olmadığını ve sorunun bu yöntemle düzeltilip düzeltilemeyeceğini belirlemeye yöneliktir. Ultrason, venogram, arteriyogram, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans gibi testler kullanılabilir. Ayrıca hastaların işlem öncesi aç kalmaları, gerekirse yeterli sıvı tüketmeleri ve antibiyotik kullanmaları gerekebilir.

Embolizasyon işlemi Embolizasyon genellikle kasıktan damara giriş yapılması ve buradan ilgili damara ulaşacak bir kateterin ilerletilmesi ile gerçekleştirilir. Embolizasyon yapılan olan damara ulaşıldığında anjiografi çekilir ve damar içine kimyasal bir madde ya da metalik bir sarmal ilerletilerek damar tıkanır. Bu damar daha sonra pıhtılaşacaktır. İşlem tamamlandıktan sonra bir kez daha anjiyo çekilir ve kateterler çıkarılır. İşlem süresi, yapılan işleme bağlı olarak 30 dakika ile 3 saat arasında değişebilir. Başarı oranı %75-95 arasındadır.

İşlem sonrası İyileşme süresi, hastanın durumuna bağlı olarak 4 saat ile bir ay sürebilir. Bazen ağrı kesici ilaç kullanmayı gerektirebilir.

Olası yan etkiler (Komplikasyonlar) En önemli komplikasyon, embolizasyon yapılan damarın tamamen tıkanması ve organ veya dokuda gangren oluşmasıdır. Bunun yanı sıra kanama, organ yetmezliği, konulan sarmalın yer değiştirmesi ve tıkanan damarın tekrar açılması da görülebilir. Bazen özellikle karaciğer hastalarında görülen embolizasyon sonrası sendrom olarak bilinen ve bir hafta sürebilen ağrı, ateş, kusma ve iştahsızlık ile karakterize bir durum oluşabilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir